Кожна стародавня вишита сорочка була наділена сакральним значенням, пише 24 Канал з посиланням на NV Life. У наш час вишиванка – це святкове вбрання й одягаємо ми цю річ на якісь релігійні чи держані свята, а от наші предки носили її постійно й вишита сорочка у них була основним елементом гардероба.
Дивіться також З чим одягнути вишиванку: 3 найкращі образи, які носять всі
Як виглядали старовинні сорочки
У повсякденних сорочках чоловіки ходили на роботу, а жінки в них могли навіть поратися по господарству.
Втім, це стосувалося не всіх вишиванок. Були такі, які одягалися часто, а були дуже особливі, які примірялися лише на великі свята. Їх зберігали на особливі випадки – весілля чи день народження.
До речі! Ми розповіли у матеріалі про найкращі вишиванки, які можна купити від українських брендів.
Музей Івана Гончара поділився архівними світлинами українців й показав, як вони жили й одягалися 100 років тому. Наші пращури носили білі вишиванки, які шилися з лляного та конопляного полотна. Ці матеріали в той час було знайти найлегше.
Від повсякденного, святкове вбрання відрізнялося символічністю вишивки й багатими узорами. Кожен регіон міг похвалитися унікальністю своїх вишиванок, оскільки вони були особливими й мали свою родзинку у візерунках та кольорах.
Родина з Житомирської області, 1912 рік
Дівчата з Черкаської області, початок XX століття
Дівчата з Полтавщини, 1920-ті роки
Родина з Поділля, початок ХХ століття
У ХІХ популяризацією вишиванок серед інтелігенції займався Іван Франко. Саме він першим одягнув традиційну українську сорочку під жакет. З того часу чоловіки почали повторювати образ Каменяра, а тоді вже сорочка стала настільки популярною, що кожен українець вже тепер не може без неї уявити свого гардероба.